انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد

ناشر کتاب های سبز

دوشنبه ، 09 خرداد 1401

مدیر انتشارات جهاددانشگاهی مشهد خبر داد: کودک و تجربه طبیعت؛ رویکرد جدید انتشارات جهاددانشگاهی مشهد

اشتراک گذاری

مدیر انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد گفت: این انتشارات در نظر دارد با انتشار مجموعه کتاب‌های «کودک و تجربه طبیعت» بیش از پیش به جنبه‌های مختلف آموزش حفظ محیط زیست به کودکان بپردازد.

به گزارش انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، امیر رضا افخمی‌زاده با اشاره به رویکرد جدید انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد در حوزه محیط زیست، اظهار کرد: این انتشارات پس از سال‌‌ها سابقه چاپ کتاب‌های تخصصی حوزه محیط زیست و در راستای توجه به موضوعات ترویجی و عمومی‌تر، با انتشار مجموعه کتاب‌های «کودک و تجربه طبیعت» بیش از پیش به جنبه‌های آموزشی محیط زیست و طبیعت مرتبط با کودکان خواهد پرداخت.

وی ادامه داد: امروزه این رویکرد در میان بسیاری از محققان در سطح جهان شکل گرفته که آموزش زیست‌محیطی به بزرگسالان چندان کارآمد نیست، چراکه فرهنگ محیط‌زیستی آنان در کودکی شکل گرفته و به سختی می‌توان تغییری در آن ایجاد کرد. بر این اساس نیاز است نسل آینده را از کودکی با لزوم حفظ محیط زیست و آسیب‌های وارده به آن آشنا کنیم تا آنان نیز در آینده دغدغه‌های زیست‌محیطی داشته و به حفاظت از محیط زیست بپردازند.

افخمی‌زاده با بیان اینکه در این راستا در حال تغییر رویکرد و مخاطبان خود هستیم، تصریح کرد: البته این بدان معنی نیست که آثاری صرفاً برای کودکان و نوجوانان منتشر کنیم، بلکه هدف ما توجه‌دادن جامعه و نخبگان بر لزوم آموزش فرهنگ زیست‌محیطی به کودکان و نوجوان است. بر این اساس در نظر داریم با انتشار این مجموعه کتاب، علاقه‌مندان و فعالان این حوزه را با چگونگی آموزش زیست‌محیطی به کودکان مانوس کنیم.

مدیر انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد با اشاره به اینکه تاکنون در ایران کمتر به ترویج چرایی و چگونگی آموزش‌های زیست‌محیطی به کودکان پرداخته شده است، بیان کرد: بر اساس نتایج تحقیقات و تجربه‌های جهانی، الگوهای رایج آموزش‌های زیست محیطی مورد نقد واقع شده‌ و نیازمند اصلاح است.

وی عنوان کرد: بر این اساس انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد بر ترویج و تقویت نگاه‌های جدید، به‌روز و بومی در آموزش محیط زیستی به کودکان تمرکز کرده است و معتقد است می‌توان با همکاری افرادی که در حیطه آموزش کودکان فعال هستند به تدریج رویه‌های رایج آموزشی را که عمدتاً گرته‌برداری ناقصی از سیستم آموزشی غربی است، را تغییر داده و به سمت مدلی به‌روز و بومی، بر اساس شرایط جغرافیایی و اقلیمی خود پیش رفت.

افخمی‌زاده گفت: در این راستا به انتشار مجموعه کتاب‌های «کودک و تجربه طبیعت» خواهیم پرداخت. در سری اول، عرضه 6 عنوان کتاب تحت این مجموعه را در نظر گرفته‌ایم و در ادامه عناوین دیگری منتشر خواهد شد.

وی در خصوص افق پیش روی این حوزه و برنامه‌های آینده انتشارات در این مسیر، اضافه کرد: یکی از اهداف ما تلاش برای تغییر مسیر آموزش و فاصله‌گرفتن از محفوظات و حرکت به سمت تجربه‌گرایی است. در این میان قالب‌هایی مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها کتاب است و بسترهای دیگری همچون فضای مجازی، ساخت بازی‌های فکری و عملی برای کودکان نیز وجود دارد که می‌توان از آنان بهره‌ برد.

انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد پیرو تأسیس سازمان جهاد دانشگاهی و مراکز فرهنگی آن در سال ۱۳۶۰ و با رویکرد ترویج فرهنگ انقلاب و انتشار کتاب‌های دانشگاهی به ویژه در حوزه‌های کشاورزی و علوم کامپیوتر آغاز به کار کرد. این انتشارات در دوره‌ای به چاپ آثار دانشجویی پرداخت و سپس به صورت تخصصی به حوزه کشاورزی و محیط زیست وارد و به عنوان انتشارات سبز شناخته شد. انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد تاکنون حدود ۶۰۰ عنوان کتاب با تیراژ حداقل ۵۰۰ نسخه منتشر کرده است.